Lépj be tested belső világába! SzomatoDráma, avagy a gyógyító játék ereje

Ha figyelünk rá, hamar észrevesszük, hogy testünk nagyon sok üzenetet továbbít felénk. A legegyszerűbb megfázástól a mellkasi szúrásokig számos jelét adja testünk annak, hogy valamin változtatnunk kellene. Ha hosszú időn át figyelmen kívül hagyjuk ezeket az eleinte enyhe, majd erősödő jelzéseket, bizony komoly panaszokat „szerezhetünk” magunknak.

Kisebb-nagyobb testi tünetei mindenkinek vannak. A lényeg, hogy mennyire ismerjük magunkat, mennyire tudunk kommunikálni testünkkel, és legfőképpen, hogy készek vagyunk-e belelátni a valódi probléma, ok mögé.

Mert előfordul, hogy egyszer csak olyan tünetünk jelentkezik, amelyre nincs egyértelmű orvosi diagnózis. És bár jó esetben tünetünk enyhítésére kezelést kapunk, ám a teljes gyógyulás szinte elérhetetlennek tűnik, amikor azt érzékeljük, hogy a tüneti kezelés befejeztével a probléma újra felüti a fejét. És itt jön be a betegségek eredeti, kiváltó okával való foglalkozás, ami, valljuk be, nem megszokott a túlterhelt, már-már rutinszerű hagyományos orvoslásban.

A Buda László pszichiáter által kidolgozott SzomatoDráma pszichoterápiás szemléletmód alapja az a meggyőződés, hogy az ember magán viseli élettörténete lenyomatait, és emlékei nemcsak az agyban raktározódnak el, hanem a test egészében. Testtartásunk, mozdulataink, hangunk, izom- és ízületi elváltozásaink, jellegzetes arckifejezésünk, ráncaink, betegségeink mind-mind rólunk mesélnek. Ezért lenne nagyon fontos, hogy megtanuljunk kommunikálni a testünkkel, szerveinkkel, hogy megértsük a felénk közvetített üzeneteiket.  

A SzomatoDráma egy, a testi élményekből kiinduló, játékos és elfogadó technikákkal vezetett önismereti eljárás. Azon az elméleten alapul, hogy a saját testünkkel való kapcsolat elmélyítése öngyógyító folyamat lehet.

Hogyan működik a SzomatoDráma módszere?

A játékos, érzelmekben gazdag, kommunikációval járó módszer lehetővé teszi, hogy olyan elzárt, sokszor fájdalmas érzéseinkkel találkozzunk, amelyek tudattalanul irányítják életünket, vagy testi tüneteket, betegségeket idézve elő. A drámajáték során mély érzelmi átéléssel kapcsolódunk a feszültség forrásunkhoz, gyengéden megváltoztathatjuk a már szükségtelenné vált akadályokat, hogy az öngyógyítás folyamata – lelki és testi szinten is – elindulhasson.

A csoportos SzomatoDráma játék a résztvevők egyikének valamely testi témájából indul, így ez a résztvevő lesz a játék főszereplője. A csoport többi résztvevőjétől pedig azt kérjük, hogy játsszák el a főszereplőáltal kiosztott szerepeket. A szereplők által térbe történő ”megjelenítés” segítségével a belső külsővé, láthatóvá, tapinthatóvá és mélyebben átérezhetővé válik. A dramatikus kibontakozás gyakran érzelmi, kapcsolati és spirituális jellegű konfliktusok megmutatkozását teszi lehetővé. Ennek az érzelmi átélésnek a következménye a személyes hitrendszer és a testi folyamatok értelemmel teli összekapcsolódása és ezen keresztül az érzelmi megrekedtség és a feszültségek oldódása. 

Az oldalon sütiket használunk a jobb felhasználói élmény biztosításáért.