A SzomatoDráma ebben segíthet neked!
Újra feletted lebegnek a fekete fellegek, és nem mindig érted, nem mindig látod, hogy miért kerültél újra egy már ismerős, kényelmetlen szituációba, miért reagáltál így vagy úgy egy adott helyzetben, miért sírod el magad gyakran egy emlékkép kapcsán, vagy miért nem tudsz kibékülni valaki, számodra fontos személlyel? Száz meg száz hasonló kérdésfelvetéssel kezdhetnénk, hiszen mindannyiunknak vannak elvarratlan lelki szálai, amelyeket egy időre pihenő pályára teszünk, vagy jó mélyre lenyomunk magunkban. Ám életünk kapcsán ezek az elnyomott érzések, félelmek újra és újra előbukkannak emlékeztetve bennünket, hogy bizony dolgunk van velük.
Szerencsére számos lelki terápiás módszer létezik és használatos napjainkban, ki-ki megtalálva a számára hatékony gyógyulási formát.
A SzomatoDráma kidolgozásában Dr. Buda László például a Hellinger-féle családállítás és a pszichodráma elemeit vette alapul, méghozzá úgy, hogy egyrészt használja e két irányzat jól működő technikáit, másrészt elhagyja a kevésbé hatékony, felesleges elemeket, új gyógyulási lehetőségeket kínálva a gyógyulni akarók számára.
Mit emel át a pszichodrámából?
Magát a cselekvést, a kommunikációt, a konkrét szerepek kiosztását és a megélt valóság térbeni megjelenítését.
Miben épít a családállításra?
A képviseleti érzékelésben, amikor is a szerepet kapó csoporttag, képviselő átéli és hitelesen közvetíti is akár számára teljesen ismeretlen egyén érzéseit, testi érzeteit, gondolatait.
Miben más mégis a SzomatoDráma?
Kifejezetten kiscsoportos módszertana van, így meghittebb, „négyszemköztibb”, pörgősebb dinamikájú ez a terápiás módszer, melyben mindenki egyszerre játszik önmagáért és egymásért is. A leegyszerűsített felállásnak köszönhetően sokkal jobban követhetők a szőnyegen zajló események, a nézők nélküli történések.
SzomatoDrámán az aktuális témát mindig szeretetteljes hozzáállással közelítjük meg, és megértő odafordulással kezdünk el dolgozni a fájó részünkkel.
Végezetül pedig Dr. Csorbák Tamás háziorvos nekünk nagyon tetsző visszajelzését hívjuk segítségül:
“A madárnak két szárny kell a repüléshez. Az ember “szárnyai”: önismeret és önszeretet.” Egyedül ezen a helyen (szerk. megj.: a SzomatoDráma foglalkozásokon) hallottam egyenlően hangsúlyozni mind a kettőt. …megpróbálom szeretettel átölelni, megvigasztalni, megérteni, megérezni ki, vagy mi is “ő” (szerk. megj.: a probléma) bennem, és kézen fogva EGYÜTT lépdelni tovább egy harmonikusabb végkifejlet felé…”
Ismétlésképp, a SzomatoDráma egy játékos, kreatív önismereti és terápiás módszer, amely üzeneteket közvetít a testtől a tudatig és vissza, ezáltal egy aktív, érzelemteli kommunikáció lehetőségét nyitja meg belső világunkkal. A módszer azon az elven alapul, hogy a saját testünkről alkotott elképzeléseink térbeli kivetítése, mélyebb megismerése és kreatív átalakítása gyógyító folyamatokat indíthat útjára szervezetünkben. Mindez a személyes kapcsolatfelvétel, a testüzenetek szeretetteli elfogadása, az érzelmi elakadások feloldása, a játékban feltáruló helyzet átrendeződése révén valósulhat meg.